Analiza przedwdrożeniowa - czyli jak zrobić
aplikację w terminie i budżecie

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego składając zapytanie do software house dotyczące budowy aplikacji mobilnej, najprawdopodobniej dostaniesz zawyżoną wycenę? A może jesteś tym klientem, który poznał koszt budowy oprogramowania w postaci widełek, które są tak szerokie, że ani trochę nie zbliżają Cię do realnej wiedzy na temat ostatecznej ceny? Jeśli tak… to znaczy, że nie zapłaciłeś za wycenę. Analiza przedwdrożeniowa to kluczowy element procesu wyceny prac związanych z tworzeniem aplikacji mobilnych. Dlaczego warto ją zrobić, zanim zapytasz o cenę?

Co już wiesz?

Zacznijmy od tego, co już masz, czyli pomysłu na aplikację. Ufamy, że jeśli zgłaszasz się do nas, to wiesz, jakie będzie miała zastosowanie, co będzie robiła i w jaki sposób będzie pomagała Twoim klientom bądź pracownikom. Czy to wystarczy do tego, żeby przygotować dokładny kosztorys?

Czego nie sprawdziłeś?

Gdy handlowcy słyszą o Twoim pomyśle widzą potencjalny zysk ;) Ale programiści myślą o konkretnych rozwiązaniach i mnożą pytania, na które pewnie nie masz jeszcze odpowiedzi. Dlatego warto zacząć od usystematyzowania podstawowych informacji takich jak:


Dlaczego to takie ważne

W kontekście tworzenia aplikacji mobilnych i webowych pozwala to na ocenę trendów technologicznych, preferencji użytkowników, konkurencji oraz innych czynników, które mogą wpłynąć na sukces lub porażkę projektu. Krótko rzecz ujmując, warto poświęcić parę chwil i parę złotówek, zanim stracisz pół roku i dziesiątki tysięcy, aby przekonać się, że to nie ma sensu.

Warsztaty produktowe - o krok bliżej celu

Jednym ze sposobów na wypracowanie pełnej i spójnej wizji produktu są warsztaty produktowe. Co to takiego? Cykl spotkań, podczas których pomożemy Ci właściwie zdefiniować Twoją aplikację. Realizując warsztaty sprecyzujemy, w jaki sposób aplikacja ma działać czy jaką wartość wniesie dla Twoich klientów i biznesu.

Co zyskujesz?

Zdefiniowany cel projektu

Docelową grupę użytkowników

Wypracowany model dystrybucji

Zdefiniowane wartości dla użytkowników

Pełną listę założeń i wymagań biznesowych

Listę przewidywanych funkcjonalności

Chcesz poznać cenę? Oszacujmy zakres prac!

Przeprowadzone warsztaty produktowe to krok w dobrą stronę. Mając uporządkowane podstawy, można zacząć myśleć o detalach. Bo tak się składa, że często to właśnie drobne detale, komplikują prace i istotnie wpływają na koszt oraz terminy. Jak to zrobić? W naszej opinii, niezastąpionym narzędziem do tego jest…

Product discovery


Co to takiego? Podobnie jak w przypadku warsztatów produktowych, product discovery to rodzaj warsztatów/spotkań, dzięki którym możemy, wraz z klientem, zmienić założenia i wymagania biznesowe w zakres do wykonania w pracach programistycznych. Jest to o tyle ważne, że właśnie w oparciu o ten zdefiniowany zakres prac, będzie przebiegała późniejsza realizacja. Na tym etapie przechodzimy od wizji do konkretów, na które składają się:


  • Makiety low-fi obrazujące procesy po stronie aplikacji
  • Makiety funkcjonalne interfejsu aplikacji
  • Pełen wypracowany podczas warsztatów zakres prac
  • Harmonogram i koszt wdrożenia

…ten moment w którym dostajesz kosztorys aplikacji

Zaproponowany przez nas proces pozwala nie tylko rzetelnie wycenić prace. Takie podejście przede wszystkim optymalizuje koszty i czas. Makiety i zdefiniowany zakres prac nie zostawiają istotnych kwestii w sferze domysłów. Nie ma żadnych niedopowiedzeń i nieporozumień, jest za to mapa, która definiuje, w jaki sposób dotrzeć do celu i jak szybko tam dotrzesz.

poznajesz dokładnie koszty projektu

znasz ramy czasowe opracowania aplikacji

wiesz, jak przygotować swój zespół do współpracy przy tworzeniu aplikacji

masz pełną kontrolę nad przebiegiem prac

korzystasz z metodyk i rozwiązań, które zapewniają wysoką efektywność prac

minimalizujesz ryzyko przekroczenia terminu i budżetu

Konkrety czy szklana kula?

Wycena prac nad aplikacją mobilną czy webową to proces, w którym określamy czas, nakłady i zasoby niezbędne do stworzenia danego produktu. Analiza przedwdrożeniowa odgrywa tu kluczową rolę, umożliwiając bardziej precyzyjne oszacowanie kosztów i określenie realnych oczekiwań klienta. Więc jeśli poznałeś cenę Twojej nowej aplikacji, to zastanów się tylko, czy powstała na bazie konkretów, czy…

Tomasz Kubski

CEO pierwszego wiejskiego Software House w galaktyce

tomasz.kubski@nxo.pl

Porozmawiajmy o Twoim projekcie

Napisz do nas, gwarantujemy:

  • Kontakt zwrotny w 2 godziny robocze od złożenia zapytania
  • Spotkanie nawet następnego dnia roboczego

Chcesz najpierw zawrzeć z nami umowę NDA?
Napisz do nas na kontakt@nxo.pl