Technologie

MySQL

MySQL

Co to takiego?

MySQL to jeden z najpopularniejszych obecnie silników bazodanowych, czyli systemów zarządzających relacyjnymi bazami danych. Relacyjne bazy danych są z kolei bardzo intuicyjnym i prostym sposobem na przechowywanie powiązanych ze sobą danych w formie tabel, gdzie każdy wiersz oznacza osobny rekord (wpis) o unikatowym kluczu (elemencie identyfikującym dany rekord).

Rozwiązanie to jest oparte na języku SQL służącym do tworzenia, modyfikowania, umieszczania i pobierania danych z relacyjnych baz danych. Choć może to być mylące na początku, SQL nie jest wykorzystywany jedynie w przypadku MySQL. Język ten wykorzystuje wiele innych rozwiązań dostępnych na rynku.

Krótka historia MySQL

Silniki bazodanowe pozwalają zarządzać takimi bazami i umożliwiają wykorzystanie danych w nich zawartych przez inne aplikacje. MySQL jest rozwiązaniem opensourcowym opracowanym przez firmę MySQL AB. W styczniu 2008 roku MySQL AB firma została kupiona przez Sun Microsystems, a następnie została przejęta w 2010 roku przez firmę Oracle, która od tego czasu czuwa nad rozwojem tego narzędzia.

Samo rozwiązanie istnieje na rynku od połowy lat 90’tych i przeszło wiele modyfikacji i udoskonaleń, aby sprostać coraz większej ilości danych, na których muszą operować nowoczesne systemy i bazy danych. Dzieje się to zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy wiedza należy do jednych z najcenniejszych zasobów, a informacje gromadzone są w niespotykanych dotąd ilościach. Nowoczesne bazy danych wymagają użycia bardzo wydajnych systemów zarządzania, do których zalicza się MySQL.

Jakie zalety oferuje MySQL?

Zalet wykorzystania tego systemu jest wiele. Można wymienić kilka z nich:

Duża wydajność

system ten pozwala na obsługiwanie bardzo dużych baz danych i operacji na nich dokonywanych przez dużą ilość użytkowników jednocześnie.

Skalowalność

MySQL pozwala na łatwe dostosowywanie w miarę rosnących potrzeb, jeśli baza danych, którą obsługuje, jest w odpowiedni sposób zaprojektowana.

Rozwiązanie jest dostępne w 2 wariantach

jako Open Source lub rozwiązanie komercyjne, co sprawia, że jest dobrym wyborem niezależnie od rodzaju projektu.

Łatwość integracji

żadna aplikacja nie może funkcjonować bez bazy danych. MySQL jest rozwiązaniem pozwalającym na łatwą integrację z najpopularniejszymi technologiami na rynku jak PHP, Java czy Python.

Bezpieczeństwo

jak wspomnieliśmy wyżej, wiedza i dane są obecnie jednymi z najcenniejszych zasobów. MySQL oferuje wiele funkcji i mechanizmów zabezpieczających dane przed nieuprawnionym dostępem czy wyciekiem.

Wsparcie

Jest to popularny system z silnym wsparciem dużej społeczności użytkowników. Dzięki temu wsparciu dostępnych jest wiele narzędzi ułatwiających wdrożenie i rozwijanie aplikacji wykorzystujących go jako system zarządzający bazą danych.

Zastosowania:

Sprawdzone technologie to klucz do tworzenia wysokiej jakości rozwiązań IT. Na każde zlecenie patrzymy z perspektywy dostępnych rozwiązań. Staramy się myśleć i działać nieszablonowo, aby dobrać dobrać framework i metodykę pracy optymalną z punktu potrzeb klienta i jego planów. To pozwala nam wdrażać skalowalne aplikacje dostosowane do wymagań biznesu.

Co to wszystko daje z punktu widzenia biznesu?

Każda aplikacja potrzebuje bazy danych. Niezależnie od stopnia skomplikowania samej aplikacji czy ilości zbieranych danych. MySQL to dobry wybór w każdym wypadku z uwagi na jego wydajność i możliwości dostosowywania wraz z rozwojem naszego rozwiązania. Łatwość integracji i duża społeczność skupiona wokół tego silnika to czynniki wpływające z kolei na koszty wdrożenia, utrzymania i późniejszej modyfikacji, co jest szczególnie ważne w przypadku dużych i skomplikowanych projektów lub takich, w przypadku których przewidywany jest dalszy rozwój już po uruchomieniu.


MySQL zapewnia szereg korzyści niemających bezpośredniego odwzorowania w wartościach biznesowych, ale realnie wpływających na możliwości ich osiągania. Dobrze zaprojektowana i wykonana baza danych, obsługiwana przez MySQL to pewność, że nasze rozwiązanie będzie mogło być rozwijane i wykorzystywane przez długi czas, a w przypadku konieczności modernizacji, baza będzie mogła nadążyć za zmieniającą się technologią i rosnącymi wymaganiami biznesowymi.

Case study

Tomasz Kubski

CEO pierwszego wiejskiego Software House w galaktyce

tomasz.kubski@nxo.pl

Porozmawiajmy o Twoim projekcie

Napisz do nas, gwarantujemy:

  • Kontakt zwrotny w 2 godziny robocze od złożenia zapytania
  • Spotkanie nawet następnego dnia roboczego

Chcesz najpierw zawrzeć z nami umowę NDA?
Napisz do nas na kontakt@nxo.pl