Technologie

Angular

Angular

Co to takiego?

Stworzony przez programistów z Google framework dla języka JavaScript, a od 2022 roku na TypeScript, pozwalający na łatwe i szybkie tworzenie aplikacji. Szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku tych rozwiązań, które wymagają dużej interakcji użytkownika. Aplikacje dla doradców klienta, obsługi serwisowej czy systemy wspierające organizację i zarządzanie procesami, to tylko kilka możliwych zastosowań Angulara.


Działa on na podstawie wzorca Model - View - Whatever, który pozwala pogodzić wzorce programowania w JavaScripcie (TypeScripcie) i modelu MVC (Model - View - Controler) pozwalającego na proste i łatwe oddzielenie logiki biznesowej od warstwy prezentacyjnej, czyli interfejsu graficznego aplikacji.

Zalety

Developerzy cenią ten framework za jego uniwersalność i przejrzystą architekturę, choć nie są to jego jedyne zalety.

Zastosowania:

Sprawdzone technologie to klucz do tworzenia wysokiej jakości rozwiązań IT. Na każde zlecenie patrzymy z perspektywy dostępnych rozwiązań. Staramy się myśleć i działać nieszablonowo, aby dobrać dobrać framework i metodykę pracy optymalną z punktu potrzeb klienta i jego planów. To pozwala nam wdrażać skalowalne aplikacje dostosowane do wymagań biznesu.

Wady Angulara

Modułowość angulara, choć ułatwia pracę developerom i zarządzanie projektem, to może stanowić też problem dla mało doświadczonego developera. Każdy komponent może być powiązany z kilkoma plikami, przez co zarządzanie nimi może okazać się kłopotliwe w przypadku niedokładnego zaprojektowania tworzonej aplikacji.


Problematyczy może być też próg wejścia dla nowych developerów. Choć dokumentacja jest jedną dobrze spisana i intuicyjna, to ilość informacji do opanowania “na start” jest stosunkowo duża w porównaniu, chociażby do Vue.

Migracje ze starszych do nowszych wersji również mogą przyczynić się do pojawienia się konfliktów, których rozwiązywanie może wymagać dodatkowych nakładów pracy. Choć nie jest to problem, który może pojawić się na wczesnym etapie życia projektu, to w przypadku aktualizacji rozwiązania i chęci podniesienia wersji proces ten może nie być tak płynny. W takim wypadku można co prawda nijako przy okazji rozwiązywania wspomnianych konfliktów dokonać też redukcji długu technologicznego.

Podsumowanie

Czy zatem angular jest dobrym rozwiązaniem dla mojego projektu? Jak zwykle w świecie IT odpowiedź brzmi… to zależy. Jeśli mamy do czynienia z prostą aplikacją, niewymagającą wielu elementów i nieudostępniającą użytkownikowi dużej możliwości interakcji z nią, to być może lepiej sprawdzi się inne, mniej złożone rozwiązanie, jak Vue.


Jeśli natomiast planujemy zbudowanie bardzo rozległej, złożonej i nakierowanej na użytkownika aplikacji, wtedy angular będzie idealnym wyborem dla nas. W przypadku tego frameworka ważne jest, żeby nawiązać współpracę z Software House’em dysponującym dużym doświadczeniem w realizowaniu i prowadzeniu projektów opartych o ta technologię. Nie chodzi wyłącznie o tworzenie aplikacji, ale też o jej projektowanie i doradzanie klientowi, które będzie uwzględniało nie tylko zalety, ale też wady tego rozwiązanie technologicznego.

Tomasz Kubski

CEO pierwszego wiejskiego Software House w galaktyce

tomasz.kubski@nxo.pl

Porozmawiajmy o Twoim projekcie

Napisz do nas, gwarantujemy:

  • Kontakt zwrotny w 2 godziny robocze od złożenia zapytania
  • Spotkanie nawet następnego dnia roboczego

Chcesz najpierw zawrzeć z nami umowę NDA?
Napisz do nas na kontakt@nxo.pl