Technologie

PHP

PHP

Czym jest PHP?

PHP to skryptowy język programowania działający po stronie serwera służący do przetwarzania danych i generowania aplikacji. Został opracowany w latach 90’tych ubiegłego wieku i jest stale rozwijany. Zwykły użytkownik nie widzi aplikacji napisanych w tym języku, natomiast dane, które dla niego przetwarza aplikacja, są procesowane za pomocą funkcji napisanych właśnie w PHP.

Jakie są zalety PHP?

Silne wsparcie

Mimo swojego wieku PHP jest ciągle rozwijany i unowocześniany. Dzięki temu aplikacje budowane za jego pomocą są w stanie sprostać oczekiwaniom współczesnych użytkowników tak samo, jak to miało miejsce na początku jego istnienia. Szerokie grono programistów, którzy praktycznie wykorzystuje go w swojej codziennej pracy, sprawia, że można korzystać nie tylko z własnej wiedzy eksperckiej, ale również z doświadczeń innych programistów z całego świata, co czyni dostarczenie wartości znacznie sprawniejszym. PHP posiada wiele rozszerzeń i modułów (m.in. do obsługi połączeń z różnego rodzaju bazami danych), które można definiować i włączać w razie potrzeby. Współpracuje także z wieloma serwerami WWW oraz z różną architekturą. Jest także popularnym rozwiązaniem używanym w konteneryzacji.

Bezpieczeństwo

Duża ilość użytkowników i Open Source’owy charakter tego języka programowania zapewnia też jego dynamiczny rozwój. Wysiłki wielu użytkowników pozwalają na szybkie identyfikowanie luk w zabezpieczeniach i ich usuwanie, przez co PHP jest bezpieczny. Użytkownicy wprowadzają też nowe funkcje i zmiany w już istniejących modułach, ale nie dzieje się to przypadkowo. Kierunki rozwoju PHP nakreśla firma Zend Company, która zapewnia również dodatkowe narzędzia służące jego rozwojowi. Wielu producentów oprogramowania i sprzętu przygotowuje też biblioteki wykorzystując ten język.

Wiele dostępnych frameworków

Na bazie PHP powstało wiele frameworków, tzn. gotowych platform do tworzenia oprogramowania, które dostarczają uniwersalnych rozwiązań programistycznych. Za ich pomocą jest możliwe szybkie i bezpieczne budowanie nowoczesnych aplikacji internetowych.

Wydajność

Język ten jest też bardzo wydajny, a stosunkowo prosta składnia kodu pozwala na szybkie budowanie poszczególnych funkcji aplikacji i ich późniejszą modyfikację. Przy tym PHP świetnie radzi sobie z dużymi wolumenami, co prowadzi nas do kolejnej jego zalety - skalowalności. Niezależnie od projektu aplikacji i jej wielkości PHP pozwala na budowanie różnorodnych aplikacji zgodnych z wymaganiami i potrzebami klienta.

Zastosowania:

Sprawdzone technologie to klucz do tworzenia wysokiej jakości rozwiązań IT. Na każde zlecenie patrzymy z perspektywy dostępnych rozwiązań. Staramy się myśleć i działać nieszablonowo, aby dobrać dobrać framework i metodykę pracy optymalną z punktu potrzeb klienta i jego planów. To pozwala nam wdrażać skalowalne aplikacje dostosowane do wymagań biznesu.

Wady języka PHP

Nie istnieją rozwiązania idealne, a każde ma wady i zalety. Gdzie zatem tkwi problem? W ilości wersji PHP. Największy mankament PHP wiąże się nierozerwalnie z jedną z jego zalet, czyli ciągłym i dynamicznym rozwojem. Samo publikowanie aktualizacji może przebiegać inaczej w zależności od wersji, a nazewnictwo metod wbudowanych może mocno różnić się między starszymi i nowszymi wersjami.


Kolejną rzeczą, która może być zarówno zaletą, jak i wadą, zwłaszcza dla niedoświadczonych programistów, jest jego wszechstronność. PHP jest na tyle elastyczny, że jeden rezultat możemy osiągnąć wieloma sposobami. Choć pozwala to dokładnie dostosować rozwiązanie do potrzeb klienta, to z drugiej strony wymaga ciągłego testowania przygotowywanych rozwiązań, aby wybrać to najwydajniejsze z punktu widzenia oczekiwań klienta.

Jaką korzyść dla klienta może przynieść użycie PHP?

PHP jest językiem niezwykle uniwersalnym pod względem możliwości użycia. Można go zastosować niezależnie od przeznaczenia projektowanego rozwiązania. Projektując aplikacje, deweloperzy mają szeroki zasób rozwiązań i możliwości pozwalających dostosować możliwości aplikacji i koszty jej wykonania do budżetu i oczekiwań klienta.


Aplikacje, które przetwarzają dane za pomocą funkcji napisanych w PHP, można też w dużym zakresie modyfikować, aby wydłużyć ich żywotność, zanim nastąpi konieczność zaprojektowania i wykonania nowej. Przy tym nadal będziemy w stanie zachować stosunkowo wysoką wydajność i stabilność procesów. Nie oznacza to jednak, że aplikacje można modyfikować w nieskończoność, jednak funkcje w PHP można przez stosunkowo długi czas utrzymać na rozsądnym poziomie efektywności. Potrzebujemy do tego jednak programistów z dużym doświadczeniem w stosowaniu PHP w projektach dla klientów.

Case study

Tomasz Kubski

CEO pierwszego wiejskiego Software House w galaktyce

tomasz.kubski@nxo.pl

Porozmawiajmy o Twoim projekcie

Napisz do nas, gwarantujemy:

  • Kontakt zwrotny w 2 godziny robocze od złożenia zapytania
  • Spotkanie nawet następnego dnia roboczego

Chcesz najpierw zawrzeć z nami umowę NDA?
Napisz do nas na kontakt@nxo.pl