Technologie

Cordova

Cordova

Cordova, czyli technologie webowe w służbie aplikacji mobilnych

Cordova to framework przeznaczony do tworzenia hybrydowych aplikacji mobilnych. Pozwala on wykorzystywać technologie webowe jak HTML, CSS czy JavaScript do budowania aplikacji na urządzenia mobilne. Taki sposób nie wymaga bazowania na API specyficznych platform.A jak to w ogóle działa? Wszystko kryje się pod określeniem “aplikacje hybrydowe”. Cordova dostarcza zestaw narzędzi i bibliotek pozwalającym aplikacji webowej uzyskać dostęp do funkcjonalności urządzenia mobilnego.

Dzięki wykorzystaniu odpowiedniej logiki i mechanizmów zawartych w tym rozwiązaniu wcześniej napisana aplikacja zostaje skonwertowana w sposób, który umożliwia jej instalację na urządzeniu mobilnym. Nie jest to aplikacja mobilna sensu stricte. Cały interfejs aplikacji nie wykorzystuje natywnego frameworka UI, zamiast tego jest on renderowany i wyświetlany z wykorzystaniem technologii WebView.

Jakie ma zalety?

Aplikacje hybrydowe, jak wspomniano wyżej, wykorzystują technologie webowe, które można “opakować” w postać aplikacji mobilnej. Dzięki takim możliwością programiści i klienci otrzymują kilka ciekawych zalet:

Wykorzystanie popularnych technologii

wykorzystanie HTML, CSS czy JavaScript pozwala na osiągnięcie dużej wydajności samego procesu pisania kodu, co przekłada się potencjalne koszty i czas potrzebny do wprowadzenia produktu na rynek.

Jeden kod na wiele platform

Cordova pozwala tworzyć aplikację przeznaczona na różne platformy za pomocą tego samego kodu źródłowego. Może mieć do duży wpływ w koszty i czas dostarczenia projektu w przypadku rozwiązań na różne platformy.

Dostęp do funkcjonalności urządzenia

podobnie jak w przypadku aplikacji natywnych, Cordova umożliwia wykorzystanie funkcji urządzenia jak GPS, powiadomienia push czy kamera.

Łatwość utrzymania i aktualizacji

wykorzystanie jednego kodu dla różnych platform pozwala na uniknięcie konieczności aktualizacji kilku aplikacji. Zmiany wykonuje się raz i są one uwzględniane we wszystkich wersjach.

Możliwość rozszerzania funkcjonalności

dzięki bogatej bibliotece pluginów możliwe jest stosunkowo łatwe i mało kosztowne rozszerzanie funkcjonalności aplikacji zgodnie z oczekiwaniami klienta.

Zastosowania:

Sprawdzone technologie to klucz do tworzenia wysokiej jakości rozwiązań IT. Na każde zlecenie patrzymy z perspektywy dostępnych rozwiązań. Staramy się myśleć i działać nieszablonowo, aby dobrać dobrać framework i metodykę pracy optymalną z punktu potrzeb klienta i jego planów. To pozwala nam wdrażać skalowalne aplikacje dostosowane do wymagań biznesu.

Nie ma zalet bez wad

Wady Cordovy wynikają bezpośrednio z tej samej cechy, która dostarcza jej zalety, czy z modelu hybrydowego. Aplikacje budowane z wykorzystaniem tego frameworku nie są, jak wspomnieliśmy wyżej, aplikacjami mobilnymi w dosłownym rozumieniu. Przez ten fakt, decydując się na jego wykorzystanie, powinniśmy mieć świadomość ewentualnych komplikacji.Ważnym aspektem jest też utrzymanie odpowiedniej jakości kodu, co może być trudne w przypadku dynamicznie rozwijanych rozwiązań. Będzie to wymagać bardzo dobrej organizacji pracy po stronie programistów i doświadczenia w realizacji podobnych lub bardziej złożonych projektów.

Co z tego wszystkiego wynika

Cordova jest dojrzałym frameworkiem umożliwiającym budowanie cross - platformowych aplikacji opartych o technologie webowe. Choć istnieje już wiele nowocześniejszych rozwiązań pozwalających na robienie tego samego, ale w postaci pełnoprawnych aplikacji mobilnych Cordova nadal znajduje zastosowanie. Mniejsze aplikacje, w przypadku tworzenia, których decydujące znaczenie ma czas, czy funkcjonalne prototypy planowanych rozwiązań - to obecnie obszary najczęściej wykorzystujące właśnie Cordovę.

Tomasz Kubski

CEO pierwszego wiejskiego Software House w galaktyce

tomasz.kubski@nxo.pl

Porozmawiajmy o Twoim projekcie

Napisz do nas, gwarantujemy:

  • Kontakt zwrotny w 2 godziny robocze od złożenia zapytania
  • Spotkanie nawet następnego dnia roboczego

Chcesz najpierw zawrzeć z nami umowę NDA?
Napisz do nas na kontakt@nxo.pl